Konrad Fijołek

Rzeszowianin, samorządowiec, społecznik

Konrad Fijołek to rzeszowianin z urodzenia. Tu się wychował, uczył w rzeszowskich szkołach, a także ukończył studia na rzeszowskiej uczelni. Kształcił się również w Apsley Business School of London i WSM w Warszawie, ukończył studia podyplomowe z zarządzania na UJ, był także stypendystą w Fachhochschule w Bielefeld, siostrzanym mieście Rzeszowa.r

Swoje życie zawodowe Konrad też związał z Rzeszowem. W lokalnym samorządzie pracuje od ponad 20 lat. W latach 2006-2010 pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa, będąc najmłodszą osobą w historii naszego miasta na tym stanowisku. Od 2010 roku pełni funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Miasta.

W rzeszowskim samorządzie zasiada w najważniejszych komisjach, zajmując się budżetem, gospodarką komunalną, pomocą społeczną oraz przedsiębiorczością i rozwojem. Działa też w licznych zespołach ekspertów, zarówno w Rzeszowie, jak i w skali kraju, m.in. w zakresie transportu miejskiego, polityki samorządowej, partnerstwa publiczno-prywatnego.

W trakcie swojej kadencji Przewodniczącego Rady Miasta Konrad Fijołek dał się poznać jako świetny organizator prac samorządu, nie bojąc się przy tym wychodzić ze swoją aktywnością poza tradycyjnie postrzegane ramy. Nawiązał i zapewnił finansowanie z miejskiego budżetu ścisłej współpracy Rzeszowa z rodzącym się ówcześnie klastrem firm Doliny Lotniczej, dającym zatrudnienie tysiącom mieszkańców Rzeszowa i okolic. Inicjatywa ta poskutkowała nowymi inwestycjami oraz nowymi miejscami pracy, m.in. w rzeszowskiej strefie „Dworzysko”.

Kierując klubem radnych „Rozwój Rzeszowa” oraz Radą Miasta Konrad Fijołek zawsze wykazywał się inicjatywą oraz świetną znajomością lokalnych problemów. Uczestniczył w kreowaniu najważniejszych przedsięwzięć inwestycyjnych oraz społecznych, realizowanych w Rzeszowie w ostatnich latach.

Konrad Fijołek od wielu lat angażuje się w liczne inicjatywy na rzecz mieszkańców. W 2015 r. powołał jeden z pierwszych ruchów miejskich w Rzeszowie – „Rzeszów Smart City”. Ruch stał się m.in. propagatorem wykorzystania nowoczesnych technologii w zarządzaniu miastem z korzyścią dla lokalnej społeczności.

Wspólnie z Instytutem Nauk Politycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego prowadził cykl prekursorskich debat naukowych na temat wizji nowoczesnego Rzeszowa „Smart Cities. Miasta XXI wieku”. Łącząc siły z aktywistami miejskimi prowadził też liczne akcje zachęcające mieszkańców do aktywności w lokalnych sprawach, jak np. Smart Bulwary, Rodzinne Sadzenie Drzew czy Wakacyjne Pikniki dla Dzieci.

Jest też współautorem pionierskiego projektu miejskiego laboratorium w centrum Rzeszowa. To miejsce otwarte dla ambitnych i kreatywnych ludzi, którzy chcą wpływać na jakość życia w mieście. Pomaga w tym zespół naukowców, osób z organizacji pozarządowych oraz biznesu. Wszystko po to, by rozwiązywać lokalne problemy i ułatwiać życie miejscowej społeczności.

Konrad Fijołek z wykształcenia jest magistrem socjologii ze specjalizacją w pracy samorządowej. Ukończył również podyplomowe studia menadżerskie executive MBA. Żona Magdalena jest menadżerem i doradcą gospodarczym z doświadczeniem w międzynarodowych korporacjach przemysłu lotniczego. Fijołkowie są szczęśliwymi rodzicami Ksawerego, który jest uczniem jednej z rzeszowskich szkół podstawowych.